Козаки - феномен української історії

Відродження України вийшло з трьох осередків: душею українського народу було духовенство, тілом — міщани, а щитом —козацтво

Ціності козацтва

Духовна культура українського народу досягла високого рівня в період існування козацької держави. Кожен, хто приходив на Січ, вносив у культурне середовище щось своє, певні риси, особливості культури і мистецтва свого народу. Внаслідок переплетіння цих індивідуальних культур сформувалась оригінальна, яскрава, різнобарвна самобутня культура, яка справила величезний вплив на розвиток культури всієї України.

Головні якості козака


Мужність



Відвага



Чесність



Патріотизм



Вірність



Честь


Bіра

Глибока релігійність, ревний захист православної віри - характерні ознаки духовного життя Запорожжя. Достатньо сказати, що вступ до запорозького товариства починався з питання: «У Бога віруєш?».

Значення християнської віри для козаків було дуже важливим адже Бог оберігає незалежну Україну, надає їй духовних сил у боротьбі з ворогами. Запорожці були професійними воїнами й одним із головних завдань вважали оборону церкви та віри. Звідси — засвоєння чернечих звичаїв, традицій. Культ побратимства, товаришування у свідомості козака був нерозривно пов'язаний із християнською ідеєю самопожертви заради ближнього.

Козаки за власний кошт утримували лікарні, шпиталі, а також цілі церковні парафії, робили значні матеріальні внески у храми, прихожанами яких себе вважали. Найшановнішими церковними святами були Різдво, Великдень, Покрова.

Державність

Саме козаки були авторами і реалізаторами ідеї української держави та її легітимації у міжнародній спільноті як незалежної держави. Наприклад, Переяславська Рада 1654 року не була ані приєднанням, ані возз'єднанням із Росією, це був військовий союз двох держав. Такі союзи у той період і були актами міжнародного визнання. Після цього всі європейські правителі трактували Гетьманщину як легітимну державу, а Богдана Хмельницького – як законного правителя.

Козаки – це значно ширше та масштабніше явище, ніж ми звикли думати. Запорозька Січ – лише збірна назва для цілої низки військових і адміністративних центрів українського козацтва, розташованих за порогами Дніпра. Протягом 1550-х – 1770-х років історики послідовно нараховують 7 або 8 Запорозьких Січей: Хортицьку, Томаківську, Базавлуцьку, Микитинську, Чортомлицьку, Кам'янську, Олешківську і Нову.

Відвага та безстрашність

Турецький літописець Наїма (XVIIст.) писав про запорожців: "Можна впевнено сказати, що неможливо знайти на цілій землі сміливіших людей, які так мало дбали б про своє життя і так мало боялися смерті".

Звичаї та традиції

Необхідно добре знати грамоту, основи асторо- номії, медицини. Деякі вив- чали дипломатію та іноземні мови

Мати та батько були “іко- нами” для козаків. Не- повага до батьків була ледве чи не смертним гріхом

По поведінці жінки оціню- вався сам козак. Жінка - майбутнє козацького роду

Одяг - друга шкіра козака. Він носив тільки свій одяг і тримав його в чистоті. Прийти на застілля брудним- ознака неповаги до інших

Як старий жебрак чи стар- ший отаман, повага до прожитого життя залиша- лась одинаково високою

Козаки дуже любили пода- рунки та гостинці. Коли йшли кудись - обов’яз- ково брали з собою щось приємне

Козаки були людьми справи і часто говорили: “Від зайвих слів слабшають руки”

Козацькі забави вигадува- лись задля гарту таких якостей козака, як фізич- на сила, швидкість реак- ції, критичне мислення

Сучасні козаки

Українські воїни з великою відвагою захищають рідну землю, як це колись робили козаки

“Опір, стійкість та хоробрість наших захисників дають змогу зберегти наш народ і нашу землю” Володимир Зеленський

В наших жилах тече козацька кров. Саме тому ми всі об’єднані, відважні, людяні. Допомагаємо один одному, воюємо кожен на своєму фронті.

Наша воля та сводоба- найбільші наші цінності

Фото, на якому українка з гордо піднятою головою керує великою групою тварин, багато з яких – на візочках, вже стало відомим майже на весь світ.

Головна героїня фото – Анастасія Тиха.

Дівчина, яка разом з чоловіком Артуром Лі вивезла з охопленого війною Ірпеня 15 собак, зокрема, з інвалідністю, 5 котів, хамелеона, черепаху, хом’яка та павука.

Лікарка з Харкова - Ірина Кондратова - через інстаграм відомого футболіста Девіда Бекхема показала усьому світу як в умовах війни працює Харківський перинатальний центр.

Ірина показала роботу лікарів під час війни. У тому числі матерів з дітьми, які ховаються у підвалах.

Вона та інші лікарі в надскладних умовах допомагають появленню нових життів, допомагає матерям народжувати

Українська співачка Джамала зібрала 90 мільйонів євро на допомогу Україні. Вона знаходиться на 4 місці у ретингу за надходженням від цільових фондів та приватних осіб.

Джамала виступала в Іспанії, Литві, Великій Британії, Польщі, Німеччині, Румунії та в інших країнах з першими зірками світової сцени.

“Зараз кожен використовує свій ресурс”, - каже співачка.

Харківський кіт Степан зібрав 10 тисяч доларів на допомогу тваринам в Україні.

Кіт Степан, який став зіркою соціальних мереж, був змуше- ний разом із госопдинею бігти за кордон. Та це не завадило їм займатись добрими справами.

Степанові 13 років. Хазяйка підібрала його на вулиці ще кошеням.